Tiem, kas būvē un remontē paši
 
 

Kā pareizi ieklāt bruģi

BūvētPrieks.lv BūvētPrieks.lv | 9.oktobris (2016) 11:59 | Komentēt

Šajā rakstā par to kā pareizi mājas pagalmā ieklāt bruģi saviem spēkiem un kā sagatavot gultni bruģētam celiņam. Kā pareizi ieklāt bruģi stāsta Jānis Vilnītis, "Latvijas Avīze".

Vispirms novērtējiet, kāds ir zemes slīpums vietā, kur liksiet bruģi. Ja māja atrodas zemāk, jādomā par speciālu ūdens noteksistēmu veidošanu, citādi vēlāk lietusūdeņi un kūstošais sniegs krāsies pie ēkas ieejas un pamatiem. Šādas sistēmas notekūdeņu aizvadīšanai piedāvā gan būvmateriālu veikalos, gan firmās, kur pārdod jumta seguma materiālu.

Celiņa vietu ērti var iezīmēt, piemēram, ar nostieptu auklu. Šajā teritorijā melnzemes slānis obligāti pilnīgi jānorok. Tālākā pamatnes sagatavošana atkarīga no tā, kādam nolūkam bruģis domāts: jo lielāka slodze tam būs jāiztur, jo nopietnāki sagatavošanās darbi ir nepieciešami.

Ja bruģis paredzēts tikai gājējiem, tad pēc melnzemes kārtas norakšanas nepieciešams izņemt vēl aptuveni 15 cm biezu augsnes kārtu. Tās vietā ieber rupju smilti un rūpīgi noblietē to. Šim nolūkam var izmantot speciālas ierīces (tās var iznomāt visos lielākajos būvniecības rīku nomas punktos). Lai smiltis labāk sablietētos, kārtīgi salej ar ūdeni.

Standarta bruģa ieklāšanas tehnoloģija bruget.lv

Ja pa bruģi brauks arī automašīnas, nepieciešams norakt aptuveni 40 cm biezu zemes kārtu. Pēc tam aptuveni 20–25 cm biezā slānī ieber smiltis, tad 10–15 cm šķembu kārtu un nobeigumā atkal rupju smilti.

Kad pamatne sagatavota, vispirms ieliek celiņa apmales. Lai tās vēlāk nestaigātu, speciālisti iesaka veidot 5–10 biezu betona pamatni. Ja slodze nebūs liela, pilnīgi pietiek, ja apmales liek tieši uz sagatavotās pamatnes, taču apmaļu ārpuses (vismaz savienojumu vietās) noteikti nepieciešams nostiprināt ar betonu. Betona kārta nedrīkst būt pārāk augstu – tai jābūt vismaz par 2 cm zemākai, nekā būs nākamā zālāja augstums.

Pirms apmaļu iebetonēšanas rūpīgi aprēķina atstatumu tā, lai starp tām ieietu pilna izmēra bruģakmeņi (to zāģēšana ir ne vien lieka naudas tērēšana, bet arī visai grūts darbs). 

Lai vēlāk uz celiņa neveidotos peļķes, apmales nedrīkst būt augstākas par pašu bruģi. Ieteicams to likt pat aptuveni 1 cm augstāk.

Bruģi ieklāj no vienas apmales līdz otrai. Lai veidotos taisnas bruģakmeņu rindas, var izmantot gan nostieptu auklu, gan taisnu dēli.

Jāseko arī, lai būtu līdzena bruģa virsma. Akmeni ieliek vajadzīgajā vietā un nostiprina, uzsitot ar āmuru. Kad bruģis ieklāts, to nober ar smiltīm un ar birstes un ūdens palīdzību aizpilda spraugas.

Raksta avots: apollo.lv

Komentāri [0]

 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Autorizācija

vai
Nav sava profila? Izveidot