Tiem, kas būvē un remontē paši
 
 

8 mērinstrumentu veidi precīziem mēriem

BūvētPrieks.lv BūvētPrieks.lv | 6.oktobris (2016) 00:49 | Komentēt

Katra amatnieka darbā galvenais ir precīza mēru noņemšana. Mēs parādīsim, ar kādiem mērinstrumentiem tas izdodās vislabāk.

Dažādiem darbiem nepieciešama dažāda precizitāte. Dārza standarts ir centimetri, darbā ar kokmateriāliem - milimetri, bet ar metāliem - milimetra desmitdaļas. Attiecīgi atšķiras arī mērīšanas līdzekļi.

Mērlentas

Mērlentas ir ideāls papildinājums mērlineālam. Tās parasti ir garākas un salokāmas, līdz ar to izmantojamas, piemēram, mērot noapaļojumus. Mērlente ir izgatavota no velmēta lokšņu tērauda, kas ir krāsots vai pārklāts ar plastmasu. Velmējums padara lenti izstieptā stāvoklī stabilu. Lentes sākumā atrodas āķītis, kas ir pārbīdāms. Sarullētā lente atrodas kasetne, un to atpakaļ ievelk atspere. Lai noņemtu starpmērus (tīrais izmērs), dažiem modeļiem ir nolasīšanas lodziņš. Speciālajiem modeļiem līdzās milimetru un centimetru skalas ir collu skala.

Mērlentes āra darbiem

Tās ir ievērojami garākas, toties robustākas. Mērlente ir lakota vai lokšņu tērauda ar pārklājumu (līdz 100m garām), respektīvi, no stiklašķiedras auduma (līdz 50m). Auduma lente ir elastīga un izsturīga. Tērauda lente nav velmēta, tāpēc nav stabila. Lentes vilkšanai un nostiepšanai tās sākumā ir stingra cilpa. Ierīkojot dārza celiņus vai dobes, mērlente būs neaizstājama. Ir arī pret lietu izsturīgas mērlentes.

Lineāli

Klasiķis starp mērinstrumentiem ir collmērs, nereti arī salokamais lineāls vai metramērs. Agrāk tos pārsvarā izgatavoja no koka, bet tagad izgatavo no metāla vai izsturīgas plastmasas viena, divu metru garumā, lielformāta - arī četru metru garumā. Dažus var izmantot arī kā leņķa lineālu, jo to posmi nofiksējas 90 grādu leņķī. Pārējie leņķi norādīti uz skalas. Ja pēc iespējas precīzi grib noņemt mazu mēru, sāk nevis ar skalas sākumu, bet no 1cm. Svītru uz skalas var vieglāk novietot pie materiāla nekā gala iekavu. Nelokāmi lokšņu tērauda vai alumīnija lineāli mēdz būt garumā no 60cm līdz četrdaļīgam izbīdāmam lineālam, ar kuru var mērīt griestu augstumu līdz četriem metriem.

Elektroniska mērīšana

Mērīšanu veic signāls ar cilvēka ausij nesadzirdamu ultraskaņu. Nospiežot pogu, uz displeja redzams precīzs izmērs. Dažas ierīces var izmērīt telpas platību un tilpumu. Gaismas vai lāzera punkts precīzi parāda mērīšanas punktu.

Bīdmēri

Ja jānosaka precīzi izmēri (piemēram, metālapstrādē), īstais instruments būs bīdmērs. Sagatave tiek iespīlēta starp abiem mērīšanas kātiem, un var nolasīt rezultātu atkarībā no modeļa. Bīdmēri izmantojami arī iekšējiem mērijumiem, piemēram, caurulēm, un mērījumiem dziļumā, piemēram, noslēgtiem caurumiem.

Mikrometrs

Mikrometra skrūve vai loka mērīšanas skrūve ir precīzijas mērinstruments, ar ko attiecīgi uzmanīgi jāapietas. Ar 1/100mm precizitāti var izmērīt, piemēram, kokmateriālu, stikla, pleksistikla, biezumu. Mērīšnas skrūvei ir smalka vītne, kas, pagriežot par 360 grādiem, abas mērīšanas virsmas pārbīda par 1mm - vienu pret otru vai vienu no otras. Skalai ir 100 iedaļas, kas veido 1/100mm. Lai spiediens, kādu mērīšanas virsmas izdara uz sagatavi, vienmēr būtu vienāds, roktura skrūvē atrodas aizsarguzmava.

Dziļuma mērītājs

Ierīcei ir tās pašas funkcijas, kādas bīdmēra papildierīcēm.

Biezuma mērītājs

Biezuma mērītājs, kas līdzinās knaiblēm, ātri un praktiski mēra materiāla biezumu līdz 20mm. Atspere saspiež mērīšanas vaigus ar vienādu spēku. Tātad visi mērījumi notiek ar vienādiem nosacījumiem. Mērījuma vērtību var nolasīt uz skalas ar 1/100mm iedaļām.

Komentāri [0]

 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
 

Autorizācija

vai
Nav sava profila? Izveidot